Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tillverkning av stålkonstruktioner och transportutrustning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 92 075 | 89 732 | 76 114 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 819 | 12 040 | 11 421 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 421 | 12 164 | 11 803 |
| Årets resultat (tkr) | 5 108 | 1 640 | 2 133 |
| Summa tillgångar (tkr) | 37 281 | 31 893 | 27 057 |
| Antal anställda | 35 | 34 | 36 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 92 075 | 89 732 | 76 114 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 819 | 12 040 | 11 421 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 421 | 12 164 | 11 803 |
| Årets resultat (tkr) | 5 108 | 1 640 | 2 133 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 17 037 | 17 494 | 2 693 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 20 244 | 14 399 | 24 365 |
| Tillgångar (tkr) | 37 281 | 31 893 | 27 057 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 22 692 | 17 584 | 15 944 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 701 | 701 | 1 512 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 13 889 | 13 608 | 9 601 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 37 281 | 31 893 | 27 057 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 500 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 35 | 34 | 36 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 631 | 2 639 | 2 114 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 10.7% | 13.4% | 15.0% |
| Soliditet | 60.9% | 55.1% | 58.9% |
| Kassalikviditet | 143.4% | 103.5% | 251.0% |
Gaj Stålkonstruktioner AB ingår i en koncern med 49 bolag. Moderbolag är Fasadgruppen Norden AB och koncernmoderbolag är Fasadgruppen Group AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva tillverkning av stålkonstruktioner och transportutrustning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.